číslo 13, datum vydání: 29.3.2004, ročník:8

Kdo říká že nefetoval, fetuje dodnes.

Největším zážitkem minulého týdne měla být návštěva Loutkového divadla Zvoneček (dále LD Zvoneček) v Kulturním centru Novodvorská (dále jen KCN), když těsně před uzávěrkou

se narodila M.M.H. z K. (4,42kg a 55cm) !

Gratulujeme!

No a jak to bylo v LD? V sobotu měl Jenda narozeniny. Vyrazili jsme spolu tedy na představení Perníková chaloupka. Stáli jsme frontu na lístky, už už na nás měla přijít řada, ale lístky došly! To zklamání.. Snažil jsem se to Jendovi vysvětlit, ale bral to jako zradu. Když tu se zjevil pohádkový děda, a ptal se jestli někdo nekoupí lístek. A tak jsme dostali místo do uličky.

Kouzelný děda se zjevil v zápětí ještě jednou a to přímo na jevišti divadélka. Představil kus, a nezapomněl nás upozornit, že pohádku pro své děti napsal sokol, dramatik, umělec a legionář .. ježíšmarjá teď jsem zapomněl jeho jméno.

Představení samotné mě uchvátilo - šlo totiž o KLASICKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO. Zasnil jsem se, zavzpomínal na mládí. Na konci mě Jenda poplácal po ramenou, otřel slzy (mě, ne sobě) a odtáhnul domů (mě, ne Jenda).

Řidičův deníček

Minulý týden jsem si tady ve vzpomínce na inspektora Trachtu (jak přišel o stůl, a nakonec i o boty) dělal legraci, jestli někdo nechce moje kola. Následně jsem skutečně jedno kolo našel vypuštěné. Už by z toho mohl být deníček řidiče - když jsem ho nafouknul u pumpy a chtěl ho dát zpět místo rezervy, spadlo mi auto z heveru. Ten po cestě vyryl do vozu ocelovou brázdu.

Zprávy

Nákup se vyšplhal přes dva tisíce..

Výzva (Lutke)

Čus, zabrousil jsem na www.feminismus.cz a tam jsem nalezl pěkný článek z nějž vyjímám něco ekologického, líbilo se mi zejména to o veselých a vtipných vložkách

MENSTRUAČNÍ AKTIVISMUS

Co se tedy dá dělat? V obchodech požadovat výrobky bez chloru, kupovat si výrobky s méně obaly – ženy nakupují 80% spotřebního zboží a téměř 100% vložek a tamponů, to znamená, že náš bojkot škodlivých produktů může mít nějaký dopad.

Je potřeba šířit informace o svinstvech, které jsou s běžnými vložkami a tampony spojeny (v současnosti se tyto výrobky uvádějí na trh, aniž by se řádně testovaly). Hlavně: začít používat ekologicky šetrnější výrobky – bezchlorové vložky a tampony bez aplikátorů by měly být k dostání v některých „zdravých“ obchodech. Takové výrobky neobsahují deodoranty, parfémy a další chemikálie, které narušují přirozenou „chemii“ ženského těla. Máme možnost vybrat si něco jiného než to, co nám nabízejí reklamy a přeplněné regály drogerií. Je spousta bezpečných výrobků.

Nejlepší variantou je koupit si nebo ušít vlastní soupravičku pracích vložek – používají se stejně jako vložky na jednou použití, a mohou být mnohem vtipnější a veselejší, než běžné vložky – záleží na vzoru látky! Po použití se napřed vymáchají ve studené vodě a pak se vyperou v pračce na nízkou teplotu s ostatním prádlem. Nejlepší je samozřejmě si vložky vlastnoručně vyrobit z měkké látky z přírodních vláken, jako je např. bavlněný flanel, s nějakým pěkným vzorkem (pro riot grrrls nejlépe leopardí srst!). (Návod na výrobu přinášíme v jiném článku.) Látka je mnohem příjemnější na dotyk než papír a umělá hmota. Pokožka navíc může dýchat, čímž se snižuje riziko výskytu různých poševních infekcí.

Další alternativa je mořská houba. Používá se jako tampon, místo šňůrky na vytažení je možno přidělat dentální nit (není nutná – navíc šňůrky, které jsou i na běžných tamponech, fungují jako provazové žebříčky pro různé infekce). Nařežou se různě velké kousky – podle síly menstruace – na každý den jiný. Před prvním použitím je nutno houbu převařit, po použití se vypere nebo opět vyvaří. Skladovat na suchém čistém místě – jako ostatně všechny menstruační potřeby. Houba se po určité době opotřebuje – čas od času je třeba pořídit si novou.

Dále je tu menstruační šálek vyrobený ze 100% přírodní gumy (už tak skvělé není, že ta guma je z kaučukovníku z tropických deštných lesů). Opět se nosí jako tampon. Ze začátku se to prý může zdát dost divné, ale je to spolehlivé a vydrží až 10 let užívání. Jelikož se ale nosí uvnitř těla, je potřeba dávat pozor – existuje tu malé riziko TSS (byť stále nižší, než jakému se vystavujeme s bělenými tampony). Většina z těchto přepěkných věcí asi u nás nebude k sehnání, i když – kdo ví? Inspirativní je rozhodně navštívit webové stránky uskupení Blood Sisters a Urban Armour kolekce. Při pohledu na jejich nabídku (barevné prací vložky, kalhotky s obrázky, trička a ziny – o menstruaci) má hned člověk osvobozující pocit (konečně!!), že menstruace je radost a zábava. Najdete tu také spoustu linků na další spřízněné stránky - cílem je vybudovat „The Red Zone Coalition“.

Tak, milé dívky a chlapci (doufám, že i ti dočetli do konce), snad nejste příliš znechuceny/i tím, co nám výrobci menstruačních potřeb přichystali, ale jste naopak nadšeny/i skvělými d.i.y. nápady a hned po dočtení poslední stránky BM poběžíte zhotovit sobě, své milé nebo máti, dcerunce či sestře novou vypratelnou vložku

Zdroje:
www.bloodsisters.org
www.onewoman.com/redspot
www.menarchy.com
www.mum.org

Text vyšel v časopise Bloody Mary, který si můžete zakoupit mimo jiné v knihovně Gender Stuides, o.p.s. v Gorazdově 20, Praha 2

František

Trochu jsem to pošteloval..