číslo 20, datum vydání: 10.11.2004, ročník:8

HROMOSVOD SLAVÍ NAROZENINY! (xhr)

Milý Hromosvode - všechno nejlepší k tvým osmým narozeninám!

Fidorku získává a soutěž vyhrál Ralph Lutke. Nejsem žádný HO-ŠÁ-NEK VÁŠ.

Média (jet)

V Hromosvodu č. 18 jsme informovali o vpádu nových televizních seriálů na mojí milovanou a tolik oblíbenou obrazovku.

Seriály skutečně vpadly a to co teď probíhá je válka na život a na smrt. Zaplať pán bůh mě nechytly a jsem rád, že se na ně nemusím dívat, jako jsem se díval třeba na 13. patro. Náměstíčko teď vystřídá "Josef a Ly" líčící příběhy takové normální rodiny a jejích asijských, přistěhovavších se sousedů. V této souvislosti je vhodné zmínit osud další české reality show na TV Nova - Milionový pár. Soutěž nepřežila svůj poločas a tématu se věnuje Květoň a Lutke a Karel.Přitom zcela potichu a nenápadně běží na Primě stejně úchylná Balírna.

Ale rád bych upozornil na jiné dva skvosty, které by vaší pozornosti uniknout neměli. Prvním je více než čtyřicetidílné dílo mapující historii českého animovaného filmu Mistři českého animovaného filmu (neděle, 12h, ČT2). Je opravdovým požitkem vychutnat si všechny klasiky dětských pohádek, ale mimo to zjistíte jak velký je animovaný film mimo pohádky. Je to pastva pro oči, balzám na duši, chtěl bych to mít na DVD ve své knihovničce a uchcávám z toho stejně jako z pořadu s Milanem Lasicou - Kam zmizel ten starý song (neděle, 17h, ČT1).

Lasica si zve hudebníky nebo textaře, kteří výrazně ovlivnily českou hudební scénu. Viděl jsem jen pár dílů - Petr Šrut, Lou Fanánek Hagen, František Ringo Čech a další. Opět velmi zajímavý pořad, kde se máte možnost dozvědět leccos z pozadí hudební scény, názory, životní příběhy a hlavně ukázky. Doporučuju!

Miliónový pár (Květoň)

Už když jsem se dozvěděl o chystané akci, považoval jsem ji za velmi nevkusnou a odpudivou záležitost. Když jsem se posléze dozvěděl, jak pořad probíhá a v jakých disciplínách se účastníci měří, byl jsem rád, že jsem si televizi nezapnul ani na chvíli. Ale stalo se nečekané a MP mě konečně pobavil, až mi v koutcích cukalo a musím přiznat i jistou dávku škodolibosti.

Z mnoha aspektů bych vybral toto: Radek John poplakával nad tím, že plánoval sondu do života mladých a že ji v jistém smyslu udělal. To jistě, ale proč tak ukřivděně a negativně? Jeho televize má bulvární profil, prodává bulvár a tím vybírá i formuje svého diváka. Místo aby se zamyslel nad tím, jaká cílová skupina se mu vyprofilovala a jak ji komerčně zhodnotit, stěžuje si na úroveň mladé generace. To je ubohé zobecňování a snaha vyvléknout se z odpovědnosti za nepovedený projekt. Jestliže si vyfiltruje z části populace, která má voyeurské sklony, úzký výběr s exhibicionistickými sklony a celé to podpoří vidinou možného získaného miliónu, jak může čekat něco čemu by se jenom vzdáleně dalo říkat objektivní sociologická sonda?

Jsem zvědavý, jak moc je za to osobně zodpovědný a jestli to ustojí před vlastníky společnosti. A to už ani nebudu komentovat údajnou ztrátu dobrého jména (finančně ohodnocenou na stamilióny). Dobrá, budu: Chachacháá. Jenom se divím, že jsme mezi účastníky neviděli Lutkeho, to by byla přesně jeho parketa.

Miliónový pár (Lutke)

Potěšil mě Baldachýn, jelikož se celé poslední číslo točilo kolem frndy slečny Ládové. Obrázky z webu dynamicky mizí, ale určitě se jen přesouvají na jiné lokality, takže stačí chvilku si hrát s Googlem (zkuste kromě jména zadat i název časopisu, ve kterém fotky vyšly, protože jinak dostanete ohromnou spoustu balastu - jmenuje se stejně jako jeden z našich nejznámějších časopisů o PC hrách a Level to není).

Ester si zoufala, co teď bude dělat, když nevyhrála milión a nevdala se. Že snad bude muset jít pracovat. Mno, nevím kolik se platí za focení a natáčení, ale svoje základní pracovní prostředky pořád má a třeba by nějak šlo zúročit získanou popularitu. K její verzi příběhu (bylo to dávno, potřebovala jsem peníze) budiž řečeno, že se skutečně na ukázkách videa, které jsem měl tu čest shlédnout, netváří nijak nadšeně a že si třeba tentokrát až tak nevymýšlí.

Miliónový pár (Karel)

Fotky najdete třeba tady nebo tady.

Vtip z rádia

Kluk se vrátí ze školy dřív a doma najde matku v posteli s milencem. Aby se neprozradil, schová se ve skříni. Zanedlouho po něm dorazí i otec. Matka narychlo schová milence do skříně. Kluk povídá:

- je tu tma, co?
- No to je.
- Mám míček na baseball. Prodám ti ho.
- Ne, díky - nechci.
- Asi si nepochopil svojí situaci - ještě jednou - mám na prodej míček na baseball.
- Tak za kolik?
- Za pět tisíc..
- Cože?! No dobře.

Tak to pokračuje ještě s pálkou a lapačkou. O něco později chce jít otec hrát s klukem baseball a kluk se přizná, že vybavení prodal.

- A za kolik jsi to prodal?
- Za 15 tisíc.
- Cože! To bereš kamarády takhle na hůl?

A sebere kluka, a jdou do kostela ke zpovědi. Strčí kluka do zpovědnice a počká venku. Kluk povídá:

- Je tu tma, co?
- Nezačínej zase..