číslo 23, datum vydání: 14.12.2004, ročník:8

Analog, žádnej digitál (xhr)

Koupil jsem si walkmana. Pro některé nepochopitelný krok, ale už byl nejvyšší čas. Přestávají se totiž prodávat. Obešel jsem asi čtyři obchody než jsem ho sehnal. Prodávají se ještě "přehrávače kazet", takové bakelitové krabičky, které dříve prodávali v tržnicích jen vietnamci (mám zkušenost, taky jsem měl :). Dnes už se za ně nestydí ani značkoví výrobci. Na druhou stranu jejich top modely se dají pořídit za velmi příznivé ceny. Tedy - když je seženete.

Minulý přístroj (Sony) jsem rozsekal, když mi spadl na dlažbu. Pak jsem byl dlouho jen na rádiu a pošilhával po MP3 přehrávačích. Ale moje úchylka pro staré přístroje zvítězila (vím že digitální přístroj stejně přijde záhy :)

Je to Panasonic SX58V. Plochý kompaktní přístroj, plně elektronické ovládání, digitální tuner s 20 předvolbami (to jsem si přál!), úspornou mechanikou, která ze standardních baterií vytáhne 30 hodin provozu. Současně s tím mi Dante daroval svou sbírku kazet. Stěhuje se do Francie a už je nebude potřebovat.

Když si pustíte kazetu, teprve pochopíte, co do kvality poslechu přinesly digitální technologie. Ano, mluvím o šumění a praskání, se kterým je potřeba se vyrovnat. Ale když jsem se s tím srovnal, tak těch kazet jsou fakt mraky. Šáhl jsem pro takovou klasiku, jako je ACDC, Led Zeppelin, Jethro Tull a odstřihnul se od reality.


A teď se podíváme,

CO SE STALO V LISTOPADU

29.11. Karča měla první bobek, leze do strany a strčila si palec do úst. Ten od nohou.

20.11. Vichřice zničila v Tatrách rozsáhlé lesní porosty.

19.11. Na Ukrajině zmanipulovali prezidentské volby.

17.11. Sváteční den jsem oslavil během na 10km.

14.11. Běžela se Velká Kunratická.

12.11. V Brně se šlo šesté Tmou.

11.11. Arafat, má to za sebou.

10.11. Francouzští astronomové objevili v samotném středu naší galaxie už druhou černou díru. To mi vyrazilo dech. Nevěděl jsem ani o té první. Co teď s námi bude?

Nápad za milion se ukázal být papírek na použitou žvýkačku. Jeden mladík si ho nechal patentovat, založil firmu a teď rozjíždí business.

9.11. Ochladilo se jak sviňa.

8.11. Volby do krajských zastupitelstev skončily "drtivým" vítezstvím ODS. Jaromír Jágr odchází do Omsku na Sibiř. Jaromír je starý jako já. Sakra.. proč vlastně nejsem bohatý jako on? No už vím - hokej mě nebaví.

Napadnul první sníh.

7.11. Američané si zvolili nového prezidenta. Pomohl Bushovi, ve kterém američané vidí protiteroristickou spásu, projev Bin Ládina krátce před volbami? A existuje vůbec? Viděl někdo Irák? A Ameriku?

5.11. Pilot si spletl směr a se stíhačkou F16 vypálil na školu v New Jersey 27 nábojů z 20mm kanónu.

2.11. Nějaký chlápek se oženil s nesprávným dvojčetem a nyní žádá o rozvod.

1.11. Změnil se čas na zimní.

Jak u nás zkolabovala doprava (22.11. jet)

Dnes ráno zkolabovala doprava. Soukromá i ta veřejná. Napadlo pět čísel sněhu, a nezbylo než jít do práce pěšky. A jak jsem šel podél silnice plné stojících aut, došlo mi, že na silnici další sníh už napadnout nemůže. Byla totiž úplně pokrytá těma autama.

Z toho ze všeho se samozřejmě museli radovat provozovatelé mobilních telefonů. Jako z každé podobné patálie. Zaměstnavatelé volali a ptali se: "Kde jste?", a zaměstnanci volali a říkali: "Je tu hrozná zácpa, přijdu pozdě."

Sám jsem z toho měl takovou poťouchlou radost. Jednak jsem byl krytý pro případ, že přijdu pozdě. Za druhou jsem cítil takovou pospolitost s davem. V ten moment bylo jedno kdo je chudý a kdo bohatý, kdo je v autobuse a kdo v autě, nebo jestli před sebou máte neodkladné zařizování. Rozdíly se smazaly a byli jsme blíž lidem v sobě.

VGG (kva)

Za Hromosvod si vás dovoluji pozvat na letošní šesté VGG, Hromosvod jde v pátek 17.12.

Letos již po šesté (?) pořádají Gentlemanův deníček a Neviditelný pes tradiční pochod předvánoční Prahou zvaný Vánoce grog za grogem (VGG). Proti loňsku jsou dvě změny: vracím se k dvěma turnusům (loňské tři byl pro mě, jakožto pravidelného účastníka, pořádný grogový záhul a teplou tekutinu jsem nemohl měsíc ani vidět), druhou změnou je mimopražskými vyžadovaný páteční termín místo středečního. To ostatně zajisté vyhoví i těm, kdo se ve středu zbourali a ve čtvrtek nedošli do práce... Takže první turnus je v pátek 17. 12., druhý v neděli 19. 12., pokaždé v 16.00.

Poznávacím znamením pro letošek je kolíček na prádlo, libovolné barvy, velikosti a provedení, nápadně umístěný na klopě kabátu či bundy.

Trasa je stejná: Můstek, Staromák a Námrep. Sraz je 15.45 na Můstku, kde se nažhavíme a vyrazíme. Grogový stánek na Můstku je první na okraji budek, míněno od Můstku. Stejně to zase polovina nenajde... Pak se jde na Staromák, stánek zhruba v místě vyústění Celetné ulice, na náměstí Republiky je to stánek přibližně v těžišti tržiště, hlouček parkuje a popíjí na kraji tržiště směrem k Obecnímu domu.

Letošní lihovou novinkou je cuba libre, směs to bílého vína, bílého rumu ochucená ananasem. Pít lze cokoliv, co je horké, nealkoholici smějí výjimečně čaj.