číslo 1, datum vydání: 31.1.2005, ročník:9

Ajaja tady už se dlouho..

..nic nezměnilo. Tak to s tím něco musíme udělat dřív než skončí LEDEN. Třeba bysme se mohli podívat,

2.2. FLASH NEWS z 11.1.

Bez ohledu na časovou chronologii přerušujeme vysílání a předáváme slovo spolupracovnici redakce H.H. z K.:

Tisková mluvčí

Tak se vám kamarádi musím pochlubit, jak jsem opět jednou pěkně zabojovala.

Jak asi víte z tisku, či ode mne, ministerstvo v rámci vylepšování našeho školství  vyhlásilo podivnou soutěž,jejím cílem bylo udělat selekci ve financováni vědy.

Nebudu dlouze vysvětlovat, že některé školy dostali haldu peněz neprávem a jiné opravdu dobré (nemyslím zrovna my, my jsme lepší průměr) nedostali nic. Kdyby vás to zajímalo více,  podívejte se na    www.natur.cuni.cz INICIATIVA STUDENTŮ K VYHLÁŠENÍ VÝZKUMNÝCH ZÁMĚRŮ

 

Protože jsem to sledovala poměrně pečlivě, už  kvůli  mému platu, tak jsem se rozhodla jít

podívat na veřejnou debatu, co pořádaly sdružení AgoraCE a Lidové noviny v kině Perštýn.

Téma debaty: Konec vědy na vysokých školách?

Sedla jsem si pěkně dozadu, ale u kraje, abych mohla utéct na trénink.

Parazitologové vedle si koupili každý plechovku pivka, tak samozřejmě mne chytila mlsná a šla jsem si ho koupit také. Konec konců to bude bžunda, jako nějaký fotbalový zápas, ne? Pohodlně jsem se rozvalila v židli.

A už to začalo.  Moderátoři ( já nevím jestli vám to něco řekne) Alena Červenková a Jan Pokorný zahájili jako nějaké show na Nově,    (Všichni plešatí zamávejte na televizní diváky)

„ Tak se přihlašte, kdo z vás je tu vědecký pracovník?“

Celý sál se přihlásil..

(A teď: Kdo si včera pěkně zasouložil?)

„A teď se přihlašte , kdo tady dostal nějaký grant?“

Tři čtvrtě sálu obrátilo oči sloup a půlka z nich zvedla ruku.

Tak a představíme naše hosty a diskutující:

Senátor Prof. Zlatuška,  Prof. Václav Hořejší,  Doc. Jan Konvalinka, náměstek ministryně školství Doc. Petr Kolář a ještě jeden člen obou komisí, jméno si nepamatuji.

Pánové se krátce uvedli a moderátorka se obrátila do  sálu plného doktorů, Profesorů, docentů a magistrů a řekla  „ Tak teď se zeptáme vás. Proč jste vlastně tady?“

Rozhlédla se a přes celou místnost zamířila radostně přímo ke mne.

Stůl, pod který bych se schovala, tam nebyl, tak jsem si řekla „ Hele nejseš žádnej srab a prostě jim to všechno řekneš, všichni budou čubrnět…ale vlastně,.. co mam říct?.. doprd..

Jo, pivo jsem samozřejmě neodložila ani na vteřinu.

Před ústy se mi uhnízdil mikrofon.

A já blekotala: „No, to jste si opravdu vybrala tu nejméně kokompetentivní osobu, ale vlastně se mě to také týká, já jsem  tedy tady za laborantky, jako jiný pohled na  celý problém.“

Mezitím jsem samozřejmě začla rudnout a hlas kolísal.

„ Z vědeckých záměrů se platí i uklízečky a a laborantky.  Mně se nelíbí celý systém ministerstva financování  vysokých škol a považuji ho za nesmyslný.“

 ..hlas odumíral úplně… „ Jak si ministerstvo myslí, že budou ty školy fungovat, když už tam nebudou ani uklízečky, laborantky a.. a ..mladé vědecké síly???

Mikrofon zmizel a „ No, ehm, děkujeme za názor“ A já zvracejíc nad sebou, proboha řekni něco rozumného, jsem zařvala „ Né,  já jsem to chtěla říct jinak“

Mikrofon se vrátil a já vřeštěla „ Co vlastně chce z vysokých škol udělat?  Lepší gymly?“  (mimochodem, teď jsem slyšela záznam z BBS a touhle větou zahajovali rozhovor, jsem naozaj slavná)

A druhý moderátor se obrátil k náměstkovi Buzkové    A chcete?“

A on se usmál „ Ne“

Vchod do kanálu, jako stůl tam taky nebyl, tak mi nezbývalo než poslouchat dál.

V blábolení jsem tam měla pár konkurentů, ale ti se o slovo hlásili. No, nějaká útěcha.

Za všechny Senátor Docent (netušíme za co to mohl dostat) Zlatuška odpovídal na všechny dotazy stejně „ Je třeba oddělit zrno od plev“ a vzhledem tomu, že otázky se často měnily…

 Ke konci už začali v sále pískat. A jedna paní co posílala všechny do USA, nebo alespoň do Anglie aby se podívali, jak se to má dělat- věda, zákony, soutěže… Nebyla moc briefingovy tip.

Hořejší a Konvalinka nás hájili s vtipem, logikou, konkrétními důkazy, podle mne velmi přesvědčivě, ale marná lásky snaha.

Na konci se náměstka Buzkové zeptali :

„Po těch všech jednáních v parlamentu a tomto sezení, nemáte pocit že jste něco udělali špatně?“

A on s úsměvem odpověděl  Ne

Takže peníze na 5-7 let nedostaneme (dostaneme záplatu na rok a pak se děti snažte), ale nevadí.

Čeká mne skvělá budoucnost.

Malý šéf ohodnotil můj výstup

 „ Fakt dobrý, ale zapomněla si říct, že je Zlatuška debil.“

A Velký Šéf  náš Docent řekl, že ze mne udělá tiskovou mluvčí Přírodovědy.

(H.H. z K., redakčně neupraveno, příspěvek nemusí vyjadřovat názor redakce, ale může)

CO SE STALO V PROSINCI

Jestlize mas skvelou manzelku, okouzlujici milenku, jestlize vlastnis
skvele auto, nemas problemy s danovym uradem, jestli vzdy, kdyz vyjdes
na ulici, sviti na tebe jasne slunce a lide se na tebe usmivaji,...
....je cas skoncit s drogama.

8.12. Analýzou návštěvnosti stránek jsem zjistil, že nečekané body sklízí Květoňův příspěvek do Hromosvodu 10/2003, kde jsi psal o pohádce O Honzíkovi a Mařence (Čarodějův učeň na FF2003, (Květoň Zahájský)). Jen za minulé dva dny přitáhl na stránky Hromosvodu 24 návštěvníků a stránka byla vystavena 34x!!! (To je na náš web hodně.)

To že píšeme o reálných věcech v neuvěřitelně širokém záběru přivádí vůbec spoustu nových čtenářů. Dostáváme se totiž díky tomu na přední místa vyhledávačů. Mezi dalšími častými dotazy, které k nám někoho přivedly byly příspěvky z oblasti vaření (kuře vindalů, pita, musaka, džuveč, tažený závin, parve jídla) nebo hudby (joan jett, omega, brychta, rudy linka) a samozřejmě hromosvodů..

7.12. Teprve v prosinci jsem zjistil, že nám nějaký mecenáš provozující on-line casino, nabízí peníze za reklamu. Než jsem odpověděl, že chci zaplatit doménu za odkaz do jejich chrámu výher, rozmysleli se. Legrační bylo, že spam filtr na hyperlinku maily blokoval jako spam.

Když už jsme u těch casin, zajímavá je i následující pověst:

"..Kromě výhry ve výši 1,3 milionu liber (asi 57 milionů korun) policie musela hráčům, jedné Maďarce a dvěma Srbům, vrátit i technické vybavení, se kterým trojice během několika minut položila ruletu na lopatky. Všichni vědí, že nevyhráli poctivě. Ale nyní policie konstatovala, že se žádného zločinu nedopustili. Takový zákon totiž zatím neexistuje. Právo bylo opět pomalejší než technický pokrok. A hráči toho využili. Jak to udělali? Pozornost vzbudili už ve chvíli, kdy poprvé vstoupili do kasina. Bylo to jako scéna z filmu o Jamesi Bondovi. Nádherná dvaatřicetiletá blondýna a dva dobře oblečení světáci, rovněž třicátníci, výborně zapadli do staré elegance jedné z nejexkluzivnějších heren světa, kde utrácejí čas i peníze playboyové, šlechtici, arabští šejkové a herečky. Přišli, chvíli se rozhlíželi, pak během několika minut vyhráli 100 000 liber a odešli. Další den přišli znovu. Během dvou hodin vyhráli 1 200 000 liber a zmizeli.

Výhra pomocí skeneru a mikročipu
Vyděšení krupiéři i šéfové kasina si znovu a znovu pouštěli videozáznam toho, co se u rulety dělo. Pak jim bylo všechno jasné. Jakmile krupiér roztočil ruletu a na kole zarachotila vhozená kulička, zamířila blondýna tím směrem svůj mobil. Oba muži se jako na povel zahleděli na telefony a pak spěchali, aby na poslední chvíli vsadili. Odborníci už v té chvíli věděli, co se dělo. Krásná Maďarka měla v mobilu zabudovaný laserový skener a počítačový mikročip, jež rychlostí blesku vypočítaly na základě rychlosti kola a místa vhození kuličky pravděpodobné číslo, na němž se zastaví. Byla to operace hodná počítačového věku. Trojice neměla skoro žádný čas. Jakmile se kolo rulety otočí třikrát, krupiér vždy zvolá: "Konec sázek!" Pak už hráči všude na světě mohou jen přihlížet. Od okamžiku, kdy kulička spadla na ruletu, do výkřiku "konec sázek" museli tři hráči změřit vše potřebné, spočítat pravděpodobné místo, kde se kulička zastaví, poslat si ho, přečíst - a ještě vsadit. Vždy to dokázali. Výpočet jim neprozradil, kde přesně se slonovinová kulička zastaví, ale ukázal jim šest pravděpodobných čísel. Pravděpodobnost výhry tudíž klesla z poměru 37:1 na 6:1. Oba Srbové museli tudíž rychle vsadit na šest čísel. Šlo jim to a krupiér jim co chvíli přisunoval hromádku žetonů.

Policie musela trojici pustit
Další průběh už byl pro hráče méně příjemný, nakonec však přišel happy-end. Ten sice není úplně čistý, ale lidé vždy přejí lupičům-gentlemanům, zvlášť pokud dokážou přelstít ještě větší zloděje: skoro každý, kdo někdy (pro)hrál v kasinu, má důvod mít na něj pifku. Policie po měsících vyšetřování oznámila, že není jediný důvod k trestnímu stíhání. Skener nijak neovlivnil kuličku ani kolo. Poskytl informaci, ale hru nezmanipuloval. Krásná Maďarka a elegantní Srbové dostali své peníze zpět. Vlastně byly poctivě vyhrané. Jen majitelé kasin teď mají strach: kdo přijde další?"

A co na to vědci?

"But Gyorgy Szabo, a senior university lecturer, is doubtful about the laser scanner widget. "We know of methods based on estimating the speed of the ball, but the combination of laser scanner and microcomputer is not really a feasible cheating tool because of the time factor involved," he said. "To determine the movement of a roulette ball one must have a scanner capable of geometrical measurements. There are two such machines in existence in Hungary, each costing about ?140,000 and weighing 10kg. But to calculate the trajectory of a ball in a few seconds, one would need huge computer power - impossible to fit into a mobile phone," added Szabo."