číslo 13, datum vydání: 24.11.2005, ročník:9

Začala zima. Ledva jsem přezul letní pneumatiky za zimní, napadla první peřina sněhu. Teploty se drží kolem nuly, spíš pod ní, ráno je tma a večer taky. Jako každý rok jsem onemocněl. Nejdřív mě bolelo v krku, pak jsem ulehnul s teplotou, do práce jsem se vrátil s rýmou jako trám. A už dva týdny mě trápí kašel.

Zprávy

28.12. Myslivci regulují populaci
Podle nového šéfa mysliveckého svazu Jaroslava Palase zastřelí myslivci při lovu kolem sedmi lidí ročně. (MFD)

24.11. Včerejší zprávy agentur hovořily o tom, že japonské sondě se přistání na asteroidu nepodařilo. Dnešní zprávy uvádějí věci na pravou míru - sonda Hajabusa přistála na asteroidu Itokawa. Mise sondy se začala před dvěma a půl roky. Cílem je získat vzorky hornin, ze kterých se asteroid skládá. Patří totiž k těm, jejichž dráha by se mohla v budoucnosti zkřížit se Zemí. Až příště poletí chlapci z Armagedonu zachránit civilizaci, budou vědět co je čeká za vrtání.

Vtip - starý, ale stále funkční

Synovi je čerstvě 18 a ptá se otce: "Tati, když je mi už osmnáct, můžu jít na pařbu?"
Táta mu povídá, že jasně, ale ať nepije, že ho pak bude druhej den bolet celý tělo.
Tak že jo.
Druhej den se syn probudí dolámanej jak sviňa, a hned povídá tátovi: "Proč mě bolí celý tělo, jsem včera nepil..." a táta mu povídá:
"To, žes přišel nalitej ve dvanáct a matce nadával do starejch kurev, to by mi nevadilo. To, že ses snažil znásilnit vlastní sestru, až se před tebou musela zavřít do koupelny, to bych taky rozchodil. Ale když ses vysral před televizi, do toho hovna napíchal párátka a řekls, že ode dneška bydlí ježeček s náma, tak jsem tě zbil jak hada..."

Je na to česká ekonomika skutečně tak dobře

Odkazuji na zajímavý názor Ondřeje Schneidera, publikovaný na serveru Patria Pokud by text už nebyl k dispozici, zde je kopie:

Too good to be true?

Česká ekonomika je prý tygrem střední Evropy, ne-li celé Evropské unie. Průmysl roste dvouciferným tempem, mzdy také rostou, příjmy státní kasy jsou vyšší než očekávání. Je možné se z takové záplavy dobrých údajů netěšit?

Ne nadarmo se ale ekonomii říká „dismal science“. Pro ekonomy totiž současná euforie nepředstavuje ani tak zasloužený triumf, jako spíš nevyužitou šanci. Česká ekonomika neroste proto, že by byla bůhvíjak vnitřně konkurenční: Stačí se podívat na neklesající nezaměstnanost, či na patetický stav (ne)reforem sociálního sektoru, důchodů či zdravotnictví.

Užíváme si zkrátka dividendy vstupu do Evropské unie, na který se u nás připravovali všichni zahraniční investoři a teď chrlí televizní obrazovky, automobily i sklo na evropské trhy. Efekt vstupu do EU se však vyčerpá (stačí se podívat na pokles dynamiky investic v posledních dvou čtvrtletích) a naše ekonomika se vrátí ke „svým“ 2 % růstu ročně.

Aby se to nestalo, musela by vláda využít letošní mimořádně příznivé situace a začínat něco dělat s veřejnými rozpočty. Třeba snížit dynamiku růstu mezd ve veřejném sektoru na nulu, valorizovat důchody jen minimálně nebo vůbec, snížit nemocenskou a eliminovat doživotní nárok na tzv. životní minimum, které je pro mnoho lidí vyšší než jejich potenciální mzda. Proč vlastně máme v období tak masivní konjunktury rozpočtový schodek? Co budeme dělat, až se růst zpomalí?

V podobně euforickém rozpoložení bylo Německo (východní) v polovině 90. let, kdy se zdálo, že všechno jde podle plánu Helmuta Kohla na „kvetoucí zahradu“. Dálnice se opravovaly, byty stavěly, všechny energetické sítě se rekonstruovaly. A mezitím se politici vyhýbali reformě sociálního systému a raději zvyšovali minimální mzdu, jakoby zapomněli, že veškeré investice nebudou k ničemu, pokud lidé nebudou ochotni pracovat. Když přišly těžší časy, rozpočtový schodek se prudce zvýšil, nezaměstnanost zůstala vysoká a celá země propadla do deprese, z které se doposud nevzpamatovala.

Bylo by neodpustitelné, kdybychom stejně prohospodařili několik ekonomicky dobrých let i my. Kdy bychom reformy měli dělat, když ne dnes?

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance. (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Ondřej Schneider