Zde nemohla být vaše reklama. Nikdy bysme jí sem nedali.

Zamyšlení o kancelářích
  Jako malý chlapec jsem se několikrát dostal do podniků - např. mých rodičů, ale i jiných. Vždycky to na mě mocně působilo a měl jsem z těch institucí respekt. Vždycky mě fascinovaly všechny ty kancelářské potřeby - krabičky se špendlíčkama, napínáčkama, sponkama, sešívačky, děrovačky, rozšívačky, nůžky, perořízky, izolepy, zamazávací vodičky, šanony, složky, desky, razítka.. Možná se už tam začal rodit úředník ve mě. Myslel jsem si, jak je ta jejich práce důležitá, jak důležité jsou ty počmárané papíry, jak důležité jsou ty návštěvy kdy nesmím rušit, zkrátka všechno to bylo nějak moc důležité.
  Tak teď už jsem velký chlapec. V nějakých podnicích už jsem pracoval. Do dalších chodím třeba jako zákazník, nebo na návštěvu anebo jsou přímo objektem mého zkoumání. Zkoumám co mají dělat, jak to dělají a co tam budou dělat na těch počítačích. A vidím, že tam třeba nic nedělají, nebo dělají že dělají, je tam spousta neefektivity, často nevědí co maj přesně dělat, nebo nevědí jak to maj dělat atd. Taky vím co to znamená, když se vaří káva, co to znamená když odejde šéf, vím, že v podniku jsou různé zóny nejen geografické, ale i časové.
  Tak jestli jste se dočetli až sem, tak mám menší problém. Ztratil jsem pointu. Takže chvilku počkáme. Co jsem tím sakra chtěl říct.
  Třeba jako není to všude stejný. Někdy si na tom ty holky ujížděj a maj zvednutý třeba dva telefony najednou, myslej si že sou důležitý a baví je to. No tak to sem zase nerosek. No, asi takhle: "Děti, nemějte z kanceláří zbytečný respekt. Kreslete fixami na závěrečný návrh smlouvy, nebojte se nechat žvýkačku mezi fakturami.."

***
Můj muž ještě byl nesnídal, vtom jsem jim nalila vejce a oni snídali.
***

Zprávy
======
- spadla další dvě letadla. Ultralehký letoun u Kolíšova na Písecku a malé motorové letadlo na Přerovsku.
- Kremlička sežral brouka. Přenášela to TV Nova a fotodokumentaci zveřejnil NP. J.S. se z toho málem poblila. Plus ještě jedno někde v Jižní Americe.
- ode dneška se zdražuje plyn, elektřina a nájemné
- po stanici Staroměstská se z důvodu rekonstrukce uzavírá Náměstí míru
- Tomáš byl v televizi Nova v Áčku, co by vrchní kelt
- Eva udělala řidičák
- končí Hromosvod

Před rokem a půl jsem tady plakal nad cizí promocí, xhr
=======================================================
Teď došlo i na mě. Víte kdy a kde bude živo? Že né? Všechny vás zvu na promoci a promoční chlastačku spojenou se vzpomínkovou akcí "Když jsme psali Hromosvod..". Fakt mám problémy, je s tím spousta práce, příbuzný, hospody, salónek, jídlo, oznámení, telefony, adresy, Hromosvod, tiskárna - kdybych na někoho zapoměl, tak jsem ztratil adresu a ať přijde.

S úlevou

mohu oznámit, že slavnostní
promoce absolventů oboru
Informační technologie
na Fakultě informatiky a statistiky
se uskuteční
ve středu 8.7.1998
v 9.00
v nové aule VŠE v Praze na Žižkově.

Ing. Jan Hromas

Konečně.

Grafická verze oznámení: ZDE!

A živo bude večer v sedum v restauraci Sklep! Tedy zastavte se. Dáme si sedum piv a jednu zelenou.

Komentář, Ivo
=============
Od našich politiků se lze nadít lecčehos: Svatý Jan tak dlouho vystavuje navenek své neochvějné morální zásady, až VK a Miloš udělají velkou koalici, schválí většinové volby a US ostrouhá. Páter Josef by sice dal každému, ale nechce jen ve dvou: roky je zvyklý na trojku, takže ve dvou by to ono nebylo. Miloš si nechce přiznat, že s ním ostatní nemluví, a čertví jak dlouho bude vládu sestavovat (ostatně: od prezidenta dostal pověření bez omezené doby platnosti..). VK je přesvědčený, že si může dovolit leccos (a díky Rumlově podpoře taky může), a jeho už tak proslulé naslouchání jiným se ještě prohloubí (ostatně Mackovy návrhy na nekritizovatelnost vlády ministry při současné majoritě ODS jsou krásnou ilustrací toho, jak se ODS změnila), zvlášť na pouličních mítincích na podporu demokracie (a proti buržoasii, Václave). To, že Havel oznámil, že eventuálně, hmm, tedy, bude jednat s bolševickou stranou, do toho
panoptika docela dobře zapadá.
Lepší to už nebude.

*** Neodkládejte tašky na zavazadla. Děkujeme ***

Grand Festival Šlechtovka, xhr
==============================

*** Nemáš nějaký kouření? ***
***     Sorry kámo.       ***

  Docela náhodou jsem zjistil, že na Šlechtovce má být Pod Černý vrch. Mělo to být v úterý na večer. Šlechtovka je pěkná, je ve stromovce, je tam jeden stánek s pivem, altán kde se hraje a různá dřevěná zařízení k sezení. Okolo pobíhají psi, pijí z louže nebo se v ní chladí. Spousta mladých děvčat. Nemohli jsme se dočkat.
  Když jsme dorazili na místo, zjistil jsem, že nejde o koncert jedné kapely, ale že probíhá již od odpoledne Grand Festival Šlechtovka. Na místě byla Jarka, měl dorazit E.F.

*** Ve Šlechtovce v úterý, bylo leccos k vidění ***

Jak to bylo ve Stromovce, Ralph Lutke
  No, picli jsme se, přece. Startovali jsme v nádražce v Dejvicích, potom pěšky skrz diplomatickou čtvrť. V diplomatické čtvrti je spousta datových přenosových zařízení a vzduch tam až jiskří malinkými výboji jedniček a nul. Pak jsme dorazili do Stromovky a cestou po pískem sypaných cestičkách už z dálky slyšeli libý zvuk elektrických nástrojů. Vstupné lidové - 35 Kč, navíc nabízeli slevu za umístění razítka na netradiční část těla. Pan šéfredaktor odmítnul, já se zeptal, jestli bych ho mohl dostat na prdel. Děvčata se smála a nechtěla, nastavil jsem tedy standardně ruku. Ovšem byly nějak rozrušené a na půlkilo mi vrátily obě, tak jsem tu slevu nakonec dostal. A hned jsem ji investoval do panáků. Ve všech hospodách mě serou jak na objednávku "fernet" hbitě odpoví "citronovej?". Proč to dělaj? Asi ten hnus nikdo nepije a maj toho plný lednice a potřebujou se ho zbavit. Tak to jen na okraj. Kapely vystupovaly v altánu, který ještě pamatuje staré dobré časy, kolem byly rozmístěny sedačky. Po chvilce jsme si sedli do první brázdy, pak přišel i E.F. s babou (pěkná, milá, veselá). Na jevišti se střídali kluci, holky, děti, psi, jen ten PodČernýVrh, na který jsme vyrazili, nepřišel. Ale to nevadilo, protože komu by chyběl v tak pěkný večer. Cestou zpátky jsme se ještě zastavili vykoupat ve vodotryscích před parkem kultury a potom tramvají domů.

*** První řada byla málo, přesto to tam za to stálo ***

Festival Šlechtovka, Karel Vantoch
  První kapela, kterou jsem slyšel se jmenovala Traband. Okamžitě se mi zalíbila. Zjev měla jak ze sedumdesátejch let, kluci už to byli starší, měli to na háku a byli v pohodě. Jejich původní texty byly originální. Zvlášť mi učarovala ta o tom chlápkovi, kterej se usadil, zoral půdu, vybral kamení a koukal JAK TO VšECHNO ROSTE.
  Po nich nastoupila skupina Tymudej a Lutke vykřikoval:"Šáša, Šáša, ten člověk vypadá jak klaun Šáša." Vypadal. Měl oranžové vlasy, ale pak se ukázalo, že to byla jen paruka. Kluci byli mladí a hráli ještě příliš naléhavě.

*** Ta podlaha se tak příjemně houpe. Je to hrozně sexy. ***

Tak jsem se nechal typograficky přerušit. Pozdě nastoupila skupina Všude pozdě. Měli tam takovýho tlouštíka a ten byl famózní. Taky měli babu, co hrála na příčnou flétnu. Po nich nastoupili Původní Bureš, kteří měli nejblíž k PČV, kteří nepřišli. Nás, co jsme v první řadě skandovali PČV, přišla jejich houslistka informovat, že nepřijedou. To byla hodná.
  Všichni už začínali bejt dost ožralí, setmělo se a začali se projevovat odstředivé tendence. Já jsem vytrval. Vrátil se Tymudej a už jen potichu dohrával. Přišlo na ruské lidové, Kelly Family, Olympic, Princové jsou na draka, Ať žijí duchové atd. Nechápu jak jsem stihnul poslední metro, jak to, že jsem se probudil, jak to, že jsem trefil domů, a proč jsem to celé přežil.

Rozhovor Hromosvodu
===================
sef.JPG (11979 bytes)Rozhovor jsem udělal s osobností, která rozhovory běžně neposkytuje. S člověkem, který není v centru zájmu médií. S osobou, která si střeží své soukromí před senzacechtivými novináři. Dámy a pánové, exkluzívně pro Hromosvod poskytl rozhovor šéfredaktor listu - xhroj01@vse.cz.

 

- Pane šéfredaktore dovolte mi na úvod otázku - jaké to je dělat rozhovor sám se sebou?
- Dobré. Má to několik výhod. Dobře se sám se sebou sejdu. Kladu si otázky, na které znám odpovědi. Po celou dobu vím, kudy se bude rozhovor odvíjet.

- Je nějaká otázka, na kterou byste neodpověděl?
- Ano.

- Jaká?
- Na to vám neodpovím.

- Přejděme k Hromosvodu. Hromosvod vycházel dva roky. Kde jste bral inspiraci - nebo kdy jste psal?
- V pondělí.

- Myslím z čeho jste čerpal?
- V poslední době mě inspirují příhody modrého medvěda z týdeníku Televize.

- Připravujete Knihu Hromosvodu. Prozradíte nám něco o pozadí jejích příprav?
- Jak jsem sám říkal, Hromosvod vychází dva roky. Je v něm spousta práce. Chtěli jsme to nějak zúročit. Je to vrchol naší grafomanie a exhibicionismu. Nikdy mě nenapadlo, že to tak skončí.

- Mezi čtenáři se proslýchá, že Hromosvod stejně neskončí a bude po prázdninách vycházet znovu. Můžete to nějak komentovat?
- Hromosvod byl skoro školní časopis. Byl spjat s mojí e-mailovou adresou, vycházel v rytmu semestrů. Teď jsem dostudoval a školu opouštím. Správce sítě mi také zruší adresu. Toto je opravdový konec Hromosvodu.

- Blíží se prázdniny. Kam by ses rád podíval?
- Do restaurantu na konci vesmíru.

- Nějaké poslání na závěr rozhovoru?
- Jsem veselý, jsem žravý.

- Děkuji za rozhovor.
- Kdybys nekecal - nevíš už na co se zeptat, viď?

*** Z mailu jsi vzešel, v mail se obrátíš. ***

- Kolik jí je?
- No.. je mladá.
- A pěkná?
- Dost pěkná.
- A co v posteli?
- Tam je úplně nejlepší - dycky se s ní vyřádím a pak usnu.
- Tý jó. A kde ste se seznámili?
- V Hromosvodu. Moje nová přítelkyně se totiž jmenuje KNIHA HROMOSVODU!

S knihou Hromosvodu jsou - jak jinak - menší problémy. Jednak byla kravina dělat jí ve Wordu a ještě k tomu ve dvou sloupcích na A4. Z jednání s několika tiskárnami vyplynulo, že bych měl použít PageMaker. PageMaker je fajn, ale neumí naimportovat Word. A tak to dělám znova. Tak se to protáhne. Taky jsem ještě nevybral tiskárnu. Všude je to hrozně drahý. Chybí ještě pořád generální sponzor, kterej by to celý zamáznul. Zůstávám optimistou. Do papíru se otisknem i kdyby na chleba nebylo.

www.hromosvod.cz, xhr
=====================
V rámci akce Květen, měsíc Hromosvodu, jsme otevřeli web site. Za celý květen a červen zaznamenalo počítadlo 365 přístupů lidí se zapnutým stahováním obrázků. Co se prohlížečů týče, zvítězil Netscape. I když jen v těsném poměru, jsem tomu rád. Horší je to s operačními systémy - poměr M$ ku zbytku světa je 93:7. I za těch 7 jsem rád.

Celeron, xhr
============
Celeron je oznaceni procesoru od Intelu. Je jako Pentium II, ale nema druhou kes. Za to je asi o 40% levnejsi. Za to ma uctyhodny takt (na procesory, se kterymi jsem zatim prisel do styku) - 266Mhz. Prvni co jsem na nem pustil byl samozrejme rc5 klient. Trochu me prekvapilo, ze nesel pustit instalak grafickyho klienta (ze by nekompatibilita?). Pustil jsem znakovyho a rozbehl se uzasnou rychlosti. 2x rychleji nez P150 a o padesat procent rychleji nez PPro. Potesen jsem zacal experimentovat, ale ztratil se nejen vykon, ale i nejake bloky. Ani po dalsi dva dny se mi nepodarilo dostat na puvodni rychlost a pohyboval se na urovni P150. Az treti den se sice vykonove dostal na predchozi uroven, ale spocitat blok mu dele trvalo. I kdyz to zni absurdne je to tak. Hlasil rychlost 720 kk, ale misto 6 minut mu to trvalo 20. Divnej brouk.

[06/24/98 12:42:18 GMT] Completed block 6B11724B:F0000000 (268435456 keys)
00:06:04.76 - [735923.50 keys/sec]
(Prvni den se rozletel uzasne - blok za 6 minut rychlosti 735kk)

[06/30/98 11:20:29 GMT] Tot: 2 RC5 blocks 00:36:45.09 - [723363.08 keys/sec]
[06/30/98 11:08:37 GMT] Completed block 6B116E6D:40000000 (1073741824 keys)
00:24:53.26 - [719058.85 keys/sec]
(Kdyz se po tydnu vratil k puvodni rychlosti - 719kk - trval mu blok 24 minut)

No nakonec to asi bude rozdilnou velikosti bloku..

Celeron se mi dlouho pod rukama neohřál a šel na grafiku. Počitač z grafiky šel zase ke mně. A ten už by mi měl zůstat. Jeho konfigurace byla již značně, no, dejme tomu nekonzistentní a tak jsem se rozhodl pro kompletní reinstalaci. Ani nevíte jak je příjemné říci:
- format c:
- myslíš to vážně? (optal se Wirus95)
- jo
- Uvědomuješ si co děláš?!
- jasně broučku
- 100% hotovo. Systém not found.
- Áaach. Už mi nebudeš otravovat život.

No, ale bylo jen dočasné vítezství, neboť za chvíli jsem vložil cédé W95 a napsal setup. Co následovalo vám už vyprávět nebudu. Bylo by to vyprávění veskrze negativní a smutné.

Madredeus,  Květoň Zahájský
===========================
  Před dvěma lety jsem shlédl film režiséra W. Wendera Lisabonský příběh. Ve filmu hrála mě neznámá skupina krásné písničky o kterých jsem si myslel, že jsou portugalské lidové. Nepodařilo se mi zjistit, kdo to je, ale krásnou zpěvačku s andělským hlasem jsem si zapamatoval velmi dobře. Minulý týden jsem surfoval TV a na hudebním kanále, nejlepším, co k nám kabelem teče - Muzzik, byl tematický večer věnovaný kapele, kterou jsem si pamatoval z kina. Nehnul jsem se z křesla, nalepený u obrazovky, aby mi neuteklo jméno, takže vám je mohu doporučit, jmenují se Madredeus. Písničky si píší sami a inspiraci hledají v portugalském folkloru. Velmi temperamentní skladby pro dvě kytary, violoncello, akordeon, klávesy a samozřejmě hlas zpěvačky Teresy. Prohlédl jsem Internet a mohu potvrdit, že na něm najdete úplně všechno. Na následující adrese leží profil nejnovějšího alba Madredeus Ainda i s půlminutovými ukázkami z jednotlivých skladeb ( http://www.eunet.pt/Lisboa/i/ouvir/madredeus/ainda.html ). Jsou dlouhé kolem půl mega, takže pokud nejste na Eunetu, tak doporučuji poslechnout alespoň skladbu Guitarra. Madredeus vydávají u EMI a jejich CD se dají objednat i u nás v Hudebním klubu. Příjemný poslech.

Mrtvej brouk, Qa
===============
Shledl jsem tento film, ale nijak zvlast me nezaujal. Takovej budizknicema se ozere, popere a skonci v Bohnicich (proc ne na zachytce?). Tam stravi delsi cas (opet nepochopitelne) a sbali tam holku, ktera je tam dobrovolne, protoze "za zdi" pro ni neni bezpecno. Vytahne ji od tamtud .. a ona zinkasuje, protoze jak jsem rikal je to debyl. Takova pekna baba a skonci zpatky v Bohnicich, tentokrat v daleko zbedovanejsim stavu (pravdepodobne, autor si hral na otevreny konec). Smes Septej, Jizdy, Preletu nad kukaccim hnizdem a ja nevim co jeste.

Dnes jsme se zeptali..
======================
Lutke, kam pojedeš na prázdniny?
- A to se musí?

Květoni, kam pojedeš na prázdniny?
- No, já se zůčastním Velkého Výletu na kolech k Dunaji, který se bude jmenovat Trip de....?
Jak on se bude vlastně jmenovat?

Cestovní kancelář InCestTours
=============================
oznamuje, že letošní Velký Výlet na kolech, pod názvem Trip na krásném modrém Dunaji, se uskuteční v termínu 27.7. - 2.8. Bližší informace případným zájemcům rádi podáme. (Pojeď!)

Výlety
======
Byl jsem o vikendu v kempu v Sykorici, xhr
  Tak ten kemp vetsina z nas asi zna. Kdo ho nezna tak jenom uvedu, ze se nachazi asi 7km od Hepaticy, na brehu Berounky. A zaregistroval jsem nekolik zmen.
Pristup do kempu je kontrolovan. Tedy kontrolovan - zavora byla vecne dole a museli jste se tam procpat. Par lidi s autama to vzdali.
Za kemp se plati a to uz pri vstupu (osoba 12K/den, stan 15K/d).
Kemp zmenil majitele, bufet jmeno a byl vyhlasen Provozni rad. Ve skutecnosti nebyla posekana trava, hajzly byli cisty, ale rozbity, bufet teprve dokoncovali a v kempu byl i v noci bordel jako vzdycky.
Na konec Berounka - stoka. Letos je obzvlast nechutna, hneda, olejovita kapalina. Byla vyhlasena za nejspinavejsi pritok Vltavy.
Ale jinak to tam bylo fajn.

Typ na vylet, Pa
  SOOS u Frantiskovejch lazni. Doporucuju jet prez Plzen a stavit se Na Parkanu, dat si jedno a hned ho zaplatit - jinak neodjedete.

Mam pro vsechnymilovniky prirody a decentniho pohybu vyzkouseny bezva tip na vylet, ML
Ladovy Hrusice a okoli. Jak se tam dopravit? Vlakem z Hlavace v 11.19 dojet do Mirosovic a vydat se tusim po zlute (nebo cervene?) turisticke znacce az do Hrusic (cca 3 km) cestou uvidite Hubacov, misto, kde drive staval mlyn a sedaval Laduv vodnik. Na namesti v Hrusicich doporucuji vyhledat hospodu - varej tam super rizek se salatem a cepujou dobry pivko ( za 9,-) a hospoda je vymalovana Ladovejma obrazkama. Kolem kostelika, ktery kazdy dobre znate z dob detstvi, se vydejte k Ladovu pamatniku, za 15 Kc na dospelaka tam mimo jine uvidite knihu Svejka v cinstine, spousty peknych obrazku od Lady a nostalgicky zazpominate na dobu, kdy jste hltali Kocoura Mikese. Dal po silnici od pamatniku sejdete az do Senohrab (povsimnete si po prave strane hotelu SEN, je postaven ve stylu zamku Konopiste a ceny tam jsou vskutku snove...) no a u tech Senohrab (tusim, ze se to misto jmenuje Hermanov) se napojite na modrou znacku, vybehnete lesem na kopec, sebehnete dolu k Sazave, kde objevite cervenou znacku a zriceninu hradu Hlaska - pro zasvecene, misto bydliste Mulisaka. Dal po cervene se dostanete do Ctyrkol na vlak. Cele je to max. 10km a dalo by se tam jet i na kole. Vyborny je to na vylet s detmi. Horsi je, kdyz jich je vic nez dospelych a jeste sebou mate 2 psy...Tak Vlasti Ceske zdar a vyletnikum zvlaste!!!!

*** Nejezte streptokoky, nejsou zdraví ***

Naše Poesie!
============

Domů jsem došel ožralý,
ráno se vzbudil ospalý.

V koupelně holení jsem si vzal,
abych se později pořezal.

Do práce pozdě jsem se dostavil,
prací se rychle unavil.

Moje jméno? Karel Rocker.
Povolání? Ortodoxní mosher!
Karel Vantoch

Pár posledních vtipů
====================

Potká se Japonec a Čech. Japonec se vytahuje, jak umějí bojovat. Vtom udělá Japonec takhle - a on Franta leží na zemi.
- Co to bylo?
- To bylo od nás, džudo.
Vtom zas udělá jen takhle - a on Franta s sebou šlehne.
- A co bylo tohle?
- To bylo taky od nás. Karate.
Franta se nedá, otočí se a natáhne mu jí. Japonec se rozplácne na zdi a ptá se: "A co bylo tohle?". Franta odvětí:"To bylo taky od vás, hever z Mazdy."

***

Seděj dva policajti na služebně. Jeden povídá - Na Štědrej den bude pátek. Druhej - ty vole, eště aby tak bylo třináctýho.

***

Víte jakej je rozdíl mezi hovnem a sračkou? Sračka se dá i kloktat.

***

Prijde invalida (drevena ruka, noha, voko ze skla) do zeleniny. "kilo rajcat, prosim".
Zena za pultem vazi, pak se pta:"Nemate nejakej igelitovej pytlik?"
Invalida:" To se Vam jako zdam postizenej malo?"

Znam jeste lepsi, ale ten Ti reknu az nazivo.
(Pamela Anderson)

***

Sejdou se holky a jedna povídá:
- Můj Lojza má tak studený koule, jako bys je vyndala z lednice.
Druhá - Můj Franta je má tak studený, že mi div neomrzne ruka.
Třetí mlčí.
- A co ty?, ptaj se jí.
- Já to nezjišťovala.
- Tak to zkus.
Druhej den přijde do práce celá omlácená, monokla, modřiny.
- Tak co bylo. To mu to tak vadilo?
- Ale ne, šáhla sem mu na koule a řekla sem mu, že je má studenější než Lojza a Franta dohromady.

Křížovka Hromosvodu!
====================
Poprvé v dějinách Hromosvodu přinášíme křížovku. Udělejte si sloupeček se šesti chlívečkama a řádeček se šesti chlívečkama tak, aby se protínali ve čtvrtých. Asi takhle:

   X
   X
   X
XXXXXX
   X
   X

Svisle: shrnovat listí hráběmi
Vodorovně: hromadit majetek
V tajence vám vyjde druhé písmeno abecedy. Mnoho pěkných chvil nad naší křížovkou vám přejí autoři Hromosvodu.

*** Do konce tisíciletí zbývá 547 dní ***

Nad dopisy diváků
=================
Ozvala se znovu La Mida, jejíž sen v minulém čísle rozebíral doktor věd psychologických Emrson Fytypaldi, kandidát těchto věd.

"K pripomince pana doktora mam jen toto:
K dnesni dobe, kdy idealem krasy (ne-li pro vsechny muze, tedy rozhodne
pro vsechny zeny) je stihla postava a dlouhe vlasy, je myslim naprosto
pochopitelne, ze se tento fenomen projevil i v mem snu. Kdyby si pan
doktor, vysnil sam sebe, tak by to asi taky nebyl proplesly starnouci
prdola s pivnim pupkem.
Na pripadnou jeho namitku, ze si clovek nevysni vzdycky jen krasne veci,
mohu rici jen to, ze ten sen nebyla nocni mura, ale jednalo se o veskrze
prijemny zazitek, ktery si preci nebudu kazit tim, ze se promenim v jezi-
babu."
(La Mida)

P.S. V tom telefonu jsi byla příkřejší..
(xhr)

V Hromosvodu před rokem
=======================
Před rokem jsme v Hromosvodu zanechali odkaz příštím generacím.
"Aby jste vedeli, jak se na zilo, zachytil jsem pro vas zpravu o stavu
spolecnosti ke konci cervna 1997:
- infikovano virem HIV je 320 obcanu, 95 je plne nemocnych a 61 jich dojelo
- litr benzinu stoji 22Kc, pul kila toceneho salamu stoji 25Kc, pul litr piva v lahvi stoji 6,50Kc, jeden chleba stoji 20Kc, telefonni hovor z automatu delce 3 minuty stoji 3 koruny, 1,5l pitne vody stoji 10Kc. Vzduch si zatim nekupujeme. Listek na autobus stoji 10Kc.
- v televizi mame 5 ceskych programu vysilanych analogove prenasenych kabelem"

Právě, jsem se vrátil, z obchodu. Budu aktualizovat:
- litr benzinu stoji 22Kc, pul kila toceneho salamu stoji 37Kc, pul litr piva v lahvi stoji 6,90Kc, chleba jsem koupil za 14Kc (ale byl to maly kulaty bochnik), telefon stejne, voda 12Kc. Vzduch nic, listek 12Kc. Ceskych programu mame uz sedm, ale nejde nam televize.

Lutkeho sen o Psích Vojácích
============================
   Lutkemu se zdálo, že je kolem něj naprostá tma. Dal si ruku před obličej, ale nic neviděl. Při pohybu cítil lehký odpor, jako by proti němu foukal vítr. Sehnul se a hmatal kolem sebe, to na čem stál bylo tuhé. Posadil se a čekal. Během čtvrt hodiny si jeho oči zvykly a tma se proměnila v načervenalé šero. Podlaha se všude kolem něj zvedala a přecházela v strop, někde v polovině výšky oválné místnosti byla dvě jasnější místa, kudy dovnitř pronikala ta trocha světla. Rozhodl se, že už ho nebaví jen tak sedět, a vydal se k nim, aby zjistil, co je venku. Zdvihající se terén ho zastavil v místě, kdy stále ještě byly příliš vysoko. Zkusil vyskočit, podklouzly mu nohy a skutálel se zpátky. Zdvihnul se, oprášil, změřil vzdálenost a rozeběhl se. Měl pocit, že běží kapalinou, řidší než voda, ale ne o moc, která všechny jeho pohyby brzdí a mění v snové ploužení. Doběhl o kus dál, než v předchozím pokusu, ale jak zpomaloval v stoupání, tak odpor prostředí rostl a jakmile se zastavil, ztratil rovnováhu a skončil kousek od místa, ze kterého vybíhal. Vzdorně zařval, předklonil se a znovu vyrazil. V momentě, kdy se skoro zastavil, vší silou se odrazil a skočíl šipku k jednomu zdroji světla. Pomalu letěl, v poslední chvíli, kdy zahlédl matný odlesk jakési krajiny, narazil rukama do pružné hladké překážky a po břiše sklouzl zpátky. Ztratil rozvahu a jako šílenec vybíhal znovu a znovu, dokud mu nedošly síly a on nezůstal ležet na nejspodnějším bodě jeskyně. Lapal po dechu a z očí mu tekly slzy vzteku a bezmoci.....Ne, co to kecám, Lutke se po třetím pokusu ušklíbl, sáhl do kapsy pro nožík, otevřel jej a se zarputilým výrazem se vydal kupředu. Jakmile dosáhl zlomového místa, zabodl nůž do stěny, která se před ním tyčila. Ta se otřásla. Nedbal otřesů, pomalu vyřezal ve stěně stupínek a vystoupil na něj. O kus výše další a potom další, až se ocitl u pružné polokoule, jíž dovnitř pronikal okolní svět. Vycenil zuby, bodl do vypuklé plochy a zaříznul. Rosolovitá hmota mu tekla po rukou a obličeji, ale nedbal toho, řezal dál a pro sebe si deklamoval: "To si dám radši pivo se známým... než abych se tlouk... ode zdi ke zdi svý hlavy.... a snil... opravdu, než abych se tlouk ode zdi ke zdi svý hlavy a snil, že jen já jsem ten pravej a jedinej... koho chce... Marilyn Monroe.

*** Barva černá, pořád je mi věrná ***

Brána, Jan Jetel
================
  Kluci tu bránu chodili okukovat často. Bylo jim šestnáct, sedmnáct a nic jim nebylo svaté. Brána byla vysoká a nebylo vidět co je za ní. To kluky dráždilo. Zkoušeli na bránu ťukat, ale nikdy jim nikdo neotevřel. Chodili okolo ní často. Boucháním či kopáním zkoušeli alespoň podle zvuku poznat co je asi za ní. Přelézt se nedala. Občas přes ní zkoušeli něco hodit, ale ani tak se nic nedověděli.
  Pak kluci vyrostli a na bránu zapoměli. Žili si svým obyčejným životem a čas ubíhal. Měli ženy, měli děti. Jejich děti měli děti. Nemuseli už pracovat. Vysedávali v parku s fajfkou, domů se vraceli o holi. Vzpomínali na staré dobré časy. Na bránu by si nikdo z nich ani nevzpoměl, kdyby se jim po mnoha letech nepřipoměla sama. Jednou za čas se totiž vždy jednomu z nich otevřela. Z té brány měli směs pocitů vzrušení jako za mlada, také strach, jistou zbožnost a pokoru. Ten komu se otevřela se totiž nikdy nevrátil. Ta brána byla nebeská.

***

Hromosvod pro vás připravovali a loučí se s vámi:
=================================================

Psal jsem Ivovi o dnešní politický komentář:
"OK, stiham blbe, ale kdyz je to na rozlucku.."
Ivo

"Beverly neposilam, protoze za a nevim jestli jeste Hromosvod vyjde
a za be (sakra neni uz tech za a a za be nejak prilis ?) jsem to asi
jednou nevidela a pak jo, ale moc mne to nebavilo, nevim, neco se se
mnou asi deje."
Magie

"Něco."
Karel Vantoch
(Pozn. red.: požádal jsem ho, aby řekl něco na závěr)

"Milujte se!"
Květoň Zahájský

"Milujte mne!"
Ralph Lutke

A poslední slova připadla mě. Chtěl jsem vám poděkovat, vám kteří jste se mnou jedli, pili, kouřili, spali, psali, četli, pracovali, studovali. Vám, se kterýma jse strávil poslední dva roky svých dvacetiletých studií. Vám známým i neznámým za přízeň a podporu, bez které by něco tak pangalaktického, jako byl Hromosvod, nevzniklo. Dále jsem chtěl poděkovat všem spoluautorům, které to celé táhli se mnou ve svém volném času bez nároku na jakoukoli odměnu. Robotovi Emilovi za takřka bezvadnou distribuci. Sponzorům viditelným i neviditelným, protože zadarmo to vždycky nebylo. Bohu, už ani nevím proč, snad abych si to nerozházel.
Bude se mi po vás strašně stýskat. A protože už mi vlhnou oči - dnes opravdu naposledy z domény vse.cz.
Sbohem.

Nyní můžeš bez obav vypnout počítač.