A už to zase začíná. Včera jsem strávil v práci asi dvě hodiny po pracovní době. Stroje v práci smím totiž k soukromým účelům používat až po práci. A tak večer, když všichni odejdou domů, poté co vytřu chodby, uklidím kanceláře, poté co se celý dům setmí usednu ke stařičkému psacímu stroji Remington a začnu vyťukávat Starý dobrý Hromosvod.

Vítejte v novém časopisu. Jak to všechno vzniklo? Jak jsem měl možnost mluvit s jednotlivými z našich redaktorů, nikomu se nelíbila myšlenka zastavit vydáváni našeho časopisu. Mě se zase nelíbilo loučit se s krásnou doménou hromosvod.cz. A tak jako se krůpěje rosy slévají v jednu velkou kapku, dozrávala myšlenka pokračovat v této námlibé činnosti. Takže doména nám zůstala a máte možnost ochutnat pilotní 0.číslo nového, elektronického, časopisu - Starý dobrý Hromosvod!

1. číslo vyjde jako již tradičně 1. října. Pokud si chcete zajistit pravidelný odběr dalších vydání, pošlete na známou adresu našeho redakčního robota Emila (emil@hromosvod.cz) dopis se subjectem +Hromosvod. Pokud chcete dostávat Hromosvod i s čárkama a háčkama, pošlete +HromosvodCZ
redakce@hromosvod.cz

Starý dobrý Hromosvod č. 0

A co redaktoři po prázdninách?

Lutke si léčí kapavku. Na otázku jestli mu to za to stálo odpověděl: "Stál mi za to"

Květoň se nehlásí, ale podle posledních zpráv je v jiném stavu. Už 14 dní se mu po ránu dělá pravidelně špatně a nad tím, co je schopen sníst by se zvednul kufr i Kremličkovi.

Karel Vantoch je pořád v práci, v suterénní místnosti bez oken. Vychází jen příležitostně - do hospody.

Jan Jetel se nevrátil ze zájezdu z Ukrajiny. Máme-li věřit tomu, co říkal před odjezdem, pak emigroval a za ženu si vzal krávu.

Magie odešla ze zaměstnání a vrhla. Se na diplomku. Od té doby s ní nic není.

La Mida vyhrožuje, že začne psát přestože Hromosvod nevychází.

Ivo nevyhrožuje, protože na to nemá čas.

Tak se nám to pěkně do redakce schází.

I ve starém dobrém Hromosvodu budete narážet na komentáře k aktuální nejen politické situaci:

Co na to Ivo..
Je hnusný podzim. Prázdniny byly - už ani nepamatuju. Invex na krku. Hromosvod stále nevychází. Polutici mne ... čím dál víc. xhr schání prachy a láme knižní Hromosvod přes koleno. Z absence Hromosvodu mám absťák a depku. Chybí pevný orientační bod mravnosti a zásad. Další volby za rohem. Tak do toho. Co nenapíšu sám, nikdo za mne nenapíše.

V dnešních Lidových novinách (15/9) mne nadchlo vyjádření ředitele Českých drah (teď nevím,jestli to slovo pochází od slova drahota nebo ne): jejich ztráta se sníží o tolik, o kolik příští rok dostanou vyšší dotace ze státního rozpočtu. Ten člověk naprosto rezignoval na jakékoliv zvyšování produktivity práce ve vlastním podniku -- nemluvě o tom, že železničáři -- a odboráři obecně -- si vydupali sakra velký růst mezd. Ostatně návrh rozpočtu na příští rok počítá s procentuálním růstem prostředků rozdělovaných státem (z 42% HDP na 45%). Ozývají se stesky chuděrů stádních ouřadů, kteříž při svém vzdělání si vyšší plat zaslouží. Jo, mají pravdu. Ale já si taky zasloužím vyšší plat, asi tak šestkrát. Jenže na plat klotových rukávů se skládají lidé, kteří v téhle zemi dělají něco užitečného. A já jim rozhodně přidávat nechci: pokud se někomu jeho plat nelíbí, ať změní místo. Odbory ve státní správě nemají co dělat: jestli se někdo chce vyžívat v teroristické organizaci, nech ať odejde do Afghánistánu, bin Ládí ho jistě zaměstná.

Proběhlo výročí smrti Beneše. Byl u Mnichova, byl u Košického vládního programu, byl u znárodnění, byl u Února 48, byl u bolševické „Ústavy 9. května“, byl u zatýkání na sokolském sletu v 48. Byl to možná dobrý ministr zahraničí, ale byl to slabý člověk. Jestli viděl, že se na něj valí něco, s čím nesouhlasí a co nezvládne, měl (a musel) odstoupit. Teze, že „po mě přece přijde někdo ještě horší“ je naprosto škodlivá. Kdyby odstoupil v únoru 48, ne že by se změnilo něco na okupaci ČSR Rusy (možná by přišla o něco dříve), ale mohl bych si ho vážit víc.
ivo@hromosvod.cz

Nevídané obrázky z podzimu
Příroda se přidala k většině a jemně jí hráblo. Proto je možné v Liberci vidět kvetoucí růže, v Praze akáty a na Kladně kaštany. Co se mě týče, jsem s tím spokojen, až nadšen.
kveton.zahajsky@hromosvod.cz

Houby
Prý začaly růst houby. Pomalu by mohly začít růst i houbičky. Nevíte někdo, kdy a kam je na ně nejlepší vyrazit? Za know-how tohoto druhu se rád nějak odvděčím. Ideální by byl horský vůdce s obhlédnutými lokalitami, ochotný vést mykologickou exkurzi.
ralph.lutke@hromosvod.cz

 

I ve starém dobrém Hromosvodu budete moci sledovat aktuální zpravodajství:

Zprávy
Do zpráv se budu muset trochu dostat. V poslední době je radši nesleduju. Možná si pamatujete, jak jsem se smál různým hláškám sociálních demokratů, a prohlašoval jsem, že jestli se dostanou k vládě tak emigruju. No neemigroval jsem a teď se jen chytám za hlavu. Je to neuvěřitelný, ale tahle banda diletantů se skutečně ujala vládnutí. Nemám na to rozebírat každý nesmysl, který prohlásí, protože jich je moc, moc. Hledám proto trpělivého ekonoma, který by byl ochoten větu po větě, slovo po slově rozbíjet jejich demagogie a vyargumentovávat je.

Nicméně v poslední době jsou mediálně nejviditelnější tyto události:

  • i o prázdninách popadala spousta letadel. Připomněl bych jen jednu – a to asi největší – tragédii, kdy se 3. září zřítil do moře dopravní letoun MD-11 švýcarské společnosti SwissAir s 229 pasažéry na palubě.

  • přestřelka mezi romy a Albánci ve Varnsdorfu, při které byl jeden rom zabit (údajně zastřelen kulometem!)

  • mocenský boj o soukromou slovenskou televizní společnost Markíza (na Slovensku je před volbami)

  • aféra MonicaGate aneb sexuální výstřelky amerického prezidenta (senát ho chce odvolat z funkce)

redakce@hromosvod.cz

MonicaGate
Bill Clinton ho před časem strkal kam neměl a teď mu ho v přímém přenosu vytahujou z poklopce, přeměřujou, vážej a očichávaj. Co na to říci? Každý prezident nemá národ, jaký by si třeba zasloužil. Demokrati zase práskaj, kdy se kde zapoměl který republikán, ti to berou za vyhlášení války a hrozí odvetou. Z pohledu středoevropana velká legrace. Je mi sympatické, ČR Clintona morálně podpořila udělením Řádu bílého lva. Jen tak dál, milý Bille, ale dávej si větší bacha.
ralph.lutke@hromosvod.cz

 

I ve starém dobrém Hromosvodu se s námi zasmějete nad kopou veselých historek:

Vtip
Jdou tri zelvicky po pousti a uz maji strasnou zizen. Najednou pred sebou vidi lezet kelimek. "To je bezva," pomysli si, "az najdeme vodu, tak se sem pro ten kelimek vratime." A tak jdou dal a dal, uz strasne dlouho, az po trech letech narazi na oazu. "Konecne voda, ted se muzeme vratit pro ten kelimek." Jenze ted se zadne zelvicce nechce vracet tak daleko. Dohodly se proto, ze budou losovat. Nejkratsi klacik si vytahne druha zelvicka. "No dobre," rika druha zelvicka prvni a treti zelvicce, "pujdu pod podminkou, ze nez se vratim, tak se ani jedna nenapijete." Prvni i treti zelvicka to samozrejme slibi, a tak druha zelvicka vyrazi na cestu. Prvni i treti zelvicka opravdu poctive cekaji. Uz jsou to dva roky, uz tri, uz pet, uz sest let, co druha zelvicka odesla. "To uz by se mohla vratit," rikaji si prvni a treti zelvicka, "tri roky tam a tri zpatky." Kdyz uz je to sest a pul roku, co druha zelvicka odesla, pomysli si prvni a treti, ze to se ji nejspis neco stalo a nakloni se nad vodu, aby se napily. Vtom vyskoci ze krovi druha zelvicka a cela rozcilena krici: "Tak teda kdyz si neverime, tak to ja teda nikam nepujdu!"
(Kecy maillist - Kecy@dali.feld.cvut.cz)

 

I ve starém dobrém Hromosvodu vás budeme seznamovat s přehledem kulturní scény:

Kultura
The Teplo, Kladno 17.9.1998, Klub 19

- Tak co, jaký dneska jsou?

- Dobrý, ale ten zvuk je strašnej..

Zvuk je strašnej, ale kapela je to nejlepší.
Když jsem před lety byl na Teple poprvé, tak dobré dvě třetiny publika byli moji známí a zbytek známí mých známých. Dnes jsme si s panem šéfredaktorem znovu povzdechli, že vyloženě zdviháme věkový průměr pařičů a pařiček. Asi je to na Kladně špatné s bigbeatem, protože co by jinak na Beatles revivalu dělaly skupinky pankáčků? No třeba šli za babama. Tak to šli správně.
kveton.zahajsky@hromosvod.cz

I ve starém dobrém Hromosvodu občas najdete příspěvek severočeského zpravodaje z hor:

Horal
Ze společnosti: Ondra udělal Státnici za jedna. Kdo nezná Ondru nevadí, kdo neví jakou státnici, taky nevadí, protože to nevím ani já. Podstatné je, že celá událost se bude probírat a oslavovat v Hůlkově diskusně – chlastacím stolním kroužku dne 21. září 1998; radujme se, zase máme proč oslavovat.

Z našich hospod a restaurací: Po krátkých a těžkých finančních problémech bude tento týden zavřena naše nejmilejší Galerie Hůlka. Přez všechnu naši snahu o nadměrnou konzumaci alkoholu se nám k naší velký lítosti nepodařilo zachránit náš druhý domov. S velkou bolestí v srdci pak oznamujeme všem čtenářům Starýho dobrýho Hromosvodu, že namísto zmíněné Galerie Hůlka, se chystají místní restauratéři znásilnit naší milou knajpu na country club. Pokud snad někdo má volných osm milionů, které momentálně může postrádat, pomozte nám zabránit nejhoršímu! Dovede si snad někdo z vás představit to třípatrové hnízdo feťáků, intelektuálů, anarchistů a horalů obsazené pupkáči ve stetsonech podupávajících do rytmu „Když si báječnou ženskou..“? Své finanční příspěvky posílejte na konto Míša (Hromas). Pietní obřad za zavřenou galerii Hůlka bude probíhat někdy tento týden v Kůlně.

Okénko inspektora Kožáka: Tříčlenná hlídka policistů podávala hlášení o svém monitorování pouliční prostituce. „No a dotyčná se před náma začala svlíkat a ukazovala nám kozy a slovně nás provokovala.“
„Doufám, že jste ji ignorovali!!“
"Jasně šéfe, některý i dvakrát!“

Jinak je u náš na severu vcelku klid, počasí nám přeje, houby rostou, a kromě velice efektního moše s našimi hosty z Prahy se po dobu mé služby nic zvláštního nestalo.
(-mih-)

 

I ve starém dobrém Hromosvodu občas najdete zprávy ze společnosti(í):

Zpod redakčního stolu
Co vy na to, že zase vychází Weekly Hromosvod?
Konečně! (Květoň)
Konečně, proč ne? (Lutke)
A kdy pudem do hospody? (Vantoch)

Slovo od Pa:
Co delas? Jak se mas? Ja se valim jako prase! Jako cunik! Jako hroch! Zajdi si na ten film vod Woodyho Allenovic, je to prdel a dobry. Hodne sem se smal.

No a zbytek až přístě. Vlastně ještě něco – nemáte někdo mailovou návratku, kterou jsem posílal před rokem? Potřeboval bych jí z archívních důvodů pro zařazení do Knihy Hromosvodu. O té se dovíte z prvního čísla, které vychází 1.10.1998